Zespół zabudowy mieszkaniowej – dwie wille miejskie z lokalami usługowymi i garażem podziemnym wbudowanym, zespół 7 budynków jednorodzinnych dwulokalowych w zabudowie szeregowej
GP WLH
Wrocław, ul. Waniliowa
Lokalizacja
ul. Waniliowa 15 – 17, Wrocław
Inwestor
Hajto Development Group Sp. z o.o.
Zespół projektowy:
Paweł Bober, Kornel Kłos, Maja Więcławska, Wojciech Czepil
Powierzchnia użytkowa
wille miejskie: 2 287,29 m2
zabudowa jednorodzinna: 837,76 m2
Powierzchnia użytkowa mieszkań:
wille miejskie: 1 080,26 m2
zabudowa jednorodzinna: 837,76 m2
Powierzchnia użytkowa usług: 122,38 m2
Kubatura: 9 390,59m3 + 6 534,15m3
Powierzchnia terenu: 4 224,59 m2
Projekt: 2018 – 2019
Realizacja: 2020 – 2021
Zakres opracowań: projekt koncepcyjny, projekt budowlany, elementy projektu wykonawczego, dokumentacja geologiczna, operat wodnoprawny
Zabudowa mieszkaniowa z garażem podziemnym wbudowanym – dwie wille miejskie z lokalami usługowymi, siedem budynków dwulokalowych w zabudowie szeregowej – na nowopowstałym osiedlu Lipa Piotrowska.
Założeniem było zrealizowanie kameralnej inwestycji mieszkaniowej oferującej zróżnicowaną strukturę mieszkań, w budynkach o zróżnicowanym sposobie użytkowania.
Zgodnie z zapisami planu miejscowego zaprojektowano siedem budynków dwulokalowych w zabudowie szeregowej oraz dwie wille miejskie, z lokalami usługowymi wbudowanymi w parterze, od strony ulicy, podziemnym garażem wbudowanym, wózkownią oraz komórkami lokatorskimi.
Mieszkania w zabudowie szeregowej posiadają wyraźne strefowanie. Część półpubliczna od północy, od strony dojazdu, parkingów i dojść. Część prywatna od strony południowej, ogrody i tarasy.
Mieszkania zostały zadedykowane rodzinom chcącym korzystać z udogodnień, jakie oferuje zamieszkiwanie w zabudowie jednorodzinnej. Mieszkania na piętrze, wyposażone w duże tarasy na piętrze i górnym poziomie, zostały zaprojektowane w sposób umożliwiający adaptację poddasza na niezależny lokal – z możliwością podnajmu, wspierającego w pierwszym etapie młode rodziny finansujące zakup kredytem hipotecznym.
W budynkach zaprojektowano dwa lokale. Na parterze mieszkanie 3 pokojowe 61,10 m2 z prawem do wyłącznego korzystania z ogrodu. Na wyższych kondygnacjach mieszkanie 3 pokojowe 63,58 m2 z możliwością adaptacji na cele mieszkalne poddasza użytkowego – łączna powierzchnia użytkowa 109,37 m2. Wewnętrzna klatka schodowa umożliwia niezależną obsługę piętra i poddasza użytkowego.
Budynki wielorodzinne – w formie willi miejskich dedykowano małej wspólnocie mieszkańców, ceniących zalety zamieszkiwania w budynku wielorodzinnym.
W skali urbanistycznej, dyspozycji przestrzennej budynków i mieszkań zadbano o niebanalne rozwiązania przestrzenne, sprzyjające wzajemnym interakcjom oraz wpływające na wyższą jakość zamieszkiwania.
Cześć mieszkalną zrealizowano na wysokim parterze, nad garażem wbudowanym z dostępem z dwóch niezależnych klatek schodowych. Lokale usługowe, dostępne z poziomu chodnika zrealizowano od strony drogi publicznej.
W każdym z budynków zaprojektowano po 9 lokali mieszkalnych, dla których przewidziano adekwatną ilość komórek lokatorskich oraz wspólną wózkownię / rowerownię.
Zrealizowano zróżnicowaną strukturę mieszkań: od jednopokojowych (od 32,14 do 34,48), poprzez dwupokojowe (od 39,29 do 48,68 m2), do trzypokojowych (od 60,29 do 80,46 m2) i czteropokojowych (od 73,14 do 105,04 m2). Do mieszkań na parterze przynależą ogródki, mieszkania na wyższych kondygnacjach wyposażone są w duże balkony oraz tarasy. W części mieszkań, zapewniono łazienki oświetlone światłem dziennym oraz pomieszczenia garderób. Z uwagi na kameralny charakter osiedla mieszkania są wyraźnie większe od standardowych. Duże mieszkania, mogą być docelowym miejscem do życia, co zmniejsza rotację mieszkańców we wspólnocie.
Przestrzenią integrującą mieszkańców jest wspólny dziedziniec z placem zabaw oraz taras zielony przestrzennie odizolowane od stref z bezpośrednim dostępem publicznym.
Budynki posiadają proste, kubiczne formy, podkreślone lokalnymi wycięciami, przewieszeniami wykuszy i wysunięciami ryzalitów. Elewacje wykończono tynkiem w kolorze złamanej bieli oraz okładziną z płytek imitujących cegłę w kolorze szarości. Artykulacja elewacji jest bardziej ekspresyjne od strony ulicy, uspokojona w częściach dostępnych dla mieszkańców. Wykorzystany modularny typ okien kształtuje charakter poszczególnych płaszczyzn, oddaje kryjące się za nimi funkcje. Kompozycja fasad, układ okien, przewieszonych tarasów, dopełnia zaprojektowane wnętrza urbanistyczne. Budynki są we wzajemnej relacji ze sobą, odnoszą się również do swojego otoczenia.
W całym osiedlu zapewniono pełną retencję i zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych bez przyłączenia do zewnętrznej sieci kanalizacji deszczowej. Wykorzystano retencjonowanie opadów z odprowadzenie wód opadowych do gruntu z wykorzystaniem muldy chłonnej oraz tuneli rozsączających. Opracowany we współpracy z inwestorem, zróżnicowany program osiedla, przy racjonalnie prowadzonym procesie inwestycyjnym, pozwolił zaoferować wygodne mieszkania o lepszych niż standardowe parametrach przestrzennych, w atrakcyjnych dla użytkowników cenach. Inwestycja zapewniła dobrą rentowność dostarczając przestrzeń o wyższej jakości zamieszkiwania.


