WLP-13

Zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z lokalami usługowymi

GP wLP

Wrocław, ul. Miodowa

Lokalizacja:

ul. Miodowa, Wrocław

Inwestor:

MIODOWA Sp. z o.o. (Etap 1 i 2 – budynki C i B)
BUDOM Sp. z o.o. (Etap 3 – budynek A)

Wykonawca:

ACA BUD Sp. z o.o. (Etap 1 i 2 – budynki C i B)

BUDOM Sp. z o.o.   (Etap 3 – budynek A)

Zespół projektowy:

Grupa Platforma: Paweł Bober, Sylwester Duda, Andrzej Ilow, Kornel Kłos, Maja Więcławska, Jakub Piaskowski, Judyta Stefko, Maciej Szczepański,

Santa-Rita Arquitectos: João Santa-Rita, Pedro Lebre, Artur Dias, João Vidal Sousa

Powierzchnia użytkowa:

9 218,99 m2

Powierzchnia użytkowa mieszkań:

5 316,76 m2

Powierzchnia użytkowa usług:

64,31 m2

Kubatura: 34 983,29 m3

Powierzchnia terenu: 9 575 m2

Projekt: 2014 – 2015, 2016, 2018, 2024

Realizacja: 2016–2018, 2018–2020, 2024-2025

Zakres opracowań:

projekt koncepcyjny, projekt budowlany,

projekt wykonawczy, projekty budowlane zmian, dokumentacja geologiczna, operat wodnoprawny, dostosowanie do wymogów energetycznych i elektromobilności

Zespół trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych z lokalami usługowymi i trzema garażami podziemnymi, wbudowanymi.

Inwestycja została zaprojektowana na terenie dawnych użytków rolnych, działce z nasadzonym na jej obrzeżach drzewostanem, w sąsiedztwie obwodnicy Leśnicy.

Zaprojektowano zespół 3 budynków wielorodzinnych z czterema kondygnacjami nadziemnymi, podziemnymi garażami, własną kotłownią gazową i pełną infrastrukturą techniczną i drogową.

Miejscowy plan zagospodarowania terenu narzucał wysoki wskaźnik ilości miejsc postojowych. Budynki zrealizowano na wyniesionych garażach podziemnych.

Osią założenia jest droga wewnętrzna z towarzyszącymi jej terenowymi miejscami postojowymi i nasadzona wzdłuż niej aleja platanowców. Chodnik prowadzący do skweru i mini parku scala komunikacyjnie osiedle.

Z terenu publicznego, po schodach lub pochylniach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, zaprojektowano dostęp do części półpublicznej – terenów mieszkaniowych.

Pomiędzy budynkami B i C zaprojektowano skwer z placem zabaw i miejscem rekreacji dla mieszkańców.

Na ostateczny kształt zabudowy wpłynęło wiele czynników: wymogi planu miejscowego, konieczność zapewnienia odpowiedniej intensywności zabudowy, wytworzenie zróżnicowanych wnętrz urbanistycznych – półprywatnych i publicznych, wykorzystanie walorów przyrodniczych, wreszcie zapewnienie komfortowych warunków zamieszkiwania poprzez znacznie przewyższające wymagane przepisami nasłonecznienie mieszkań i zapewnienie w większości z nich naturalnego przewietrzania.

Zaprojektowano budynki o układzie klatkowym. W każdej z klatek zaprojektowano dźwig osobowy ułatwiający komunikację pionową od garażu podziemnego po ostatnią kondygnację.

Struktura mieszkań jest zróżnicowana. Zaprojektowano mieszkania o metrażach większych niż minimalne, obowiązujące w segmencie mieszkań popularnych.

Jakość zamieszkiwania w połączeniu z rozsądną ceną gruntu kompensuje mieszkańcom większą odległość od centrów usługowych. Zrealizowana równolegle z powstaniem osiedla obwodnica miejska zwiększyła atrakcyjność terenu pod względem czasu dojazdu do centrum miasta.

  Programując wielkości lokali i ich umiejscowienie w poszczególnych budynkach, wzięto pod uwagę pionierski charakter inwestycji. Pierwszy zrealizowany budynek, zawiera mniejszą ilość, nieco mniejszych mieszkań, co ułatwiło jego komercjalizację. W kolejnych budynkach przeważają mieszkania większe.

Na zróżnicowanie typów mieszkań wpływa również ich umiejscowienie na poszczególnych kondygnacjach. Mieszkania na pierwszych trzech kondygnacjach są powtarzalne, z nieznacznymi modyfikacjami. Odróżnia je przestrzeń rekreacyjna, jaka została zaoferowana mieszkańcom. Mieszkania na parterze oferują duże ogrody, czasami z obu stron lokalu. Mieszkania na dwóch, środkowych kondygnacjach posiadają balkony.

Mieszkania na ostatniej kondygnacji odróżniają się znacząco pod względem dyspozycji przestrzennej. Oferują atrakcyjne, dobrze nasłonecznione wnętrza, duże przeszklenia z otwarciem na atrakcyjny krajobraz. Mieszkania wyposażone są w tarasy, w przeważającej części zapewniające pełną prywatność z przestrzenią odstawczą na meble tarasowe lub akcesoria do pielęgnowania roślin.

Większość mieszkań posiada garderoby, duże łazienki, mieszkania czteropokojowe dodatkowe w.c.. Część wyposażona jest w dodatkowe naświetla wykorzystujące świetliki tunelowe. Lokale o charakterze penthous’ ów stanowią ofertę dla klientów mających większe oczekiwania od przestrzeni, w której żyją. Spośród 90 zaprojektowanych lokali, większość stanowią mieszania dwupokojowe – łącznie 55. Większość posiada aneksy kuchenne, w części przewidziano możliwość ich odseparowania od pokoju mieszkalnego. Powierzchnie lokali w tym segmencie mierzą od 40,62 do 56,63 m2 na regularnych kondygnacjach oraz od 61,22 do 65,89 m2 pojedyncze mieszkania na ostatniej kondygnacji.

Lokale trzypokojowe w ilości 30 szt. stanowią drugą, najliczniejszą grupę. W większości posiadają aneksy kuchenne z możliwością ich odseparowania lub niezależne pomieszczenia kuchni.  Powierzchnie lokai w tym segmencie mierzą od 57,59 w pierwszym budynku do 84,26 m2 w pozostałych. Przeważają lokale o średniej powierzchni 66 m2.

Mieszkania jedno i czteropokojowe stanowią ułamek procenta w całej ilości mieszkań. 3 mieszkania jednopokojowe mają metraże od 31,47 m2 do 37,85 m2, 2 mieszkania czteropokojowe mają powierzchnie równe 78,68 m2.

Niezależnie od wielkości, zaprojektowane mieszkania mają atrakcyjne rozkłady oferujące wysoką funkcjonalność i niebanalne wnętrza.


FORMA


Budynki posiadają proste, kubiczne formy, podkreślone lokalnymi wycięciami, przewieszeniami wykuszy i wysunięciami ryzalitów. Elewacje wykończono tynkiem w kolorze złamanej bieli oraz okładziną z płytek imitujących cegłę w kolorze szarości. Artykulacja elewacji jest bardziej ekspresyjne od strony ulicy, uspokojona w częściach dostępnych dla mieszkańców. Wykorzystany modularny typ okien kształtuje charakter poszczególnych płaszczyzn, oddaje kryjące się za nimi funkcje.  Kompozycja fasad, układ okien, przewieszonych tarasów, dopełnia zaprojektowane wnętrza urbanistyczne. Budynki są we wzajemnej relacji ze sobą, odnoszą się również do swojego otoczenia.

W całym osiedlu zapewniono pełną retencję i zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych bez przyłączenia do zewnętrznej sieci kanalizacji deszczowej. Wykorzystano retencjonowanie opadów z odprowadzenie wód opadowych do gruntu z wykorzystaniem muldy chłonnej oraz tuneli rozsączających. Opracowany we współpracy z inwestorem, zróżnicowany program osiedla, przy racjonalnie prowadzonym procesie inwestycyjnym, pozwolił zaoferować wygodne mieszkania o lepszych niż standardowe parametrach przestrzennych, w atrakcyjnych dla użytkowników cenach. Inwestycja zapewniła dobrą rentowność dostarczając przestrzeń o wyższej jakości zamieszkiwania.

Scroll Up